Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirleri bulunmaktadır. Bu bölgeyi etkileyen hastalıklar sinir sistemi hastalıkları olarak değerlendirilir. Sinir sisteminde ortaya çıkan sorunlar bütün vücudu etkileyecek kadar önemlidir. Bu hastalıklar yapısal ya da fonksiyonel olarak ortaya çıkabilir. Sinir sisteminin bölümleri merkezi sinir sistemi, periferik sinir sistemi, otonom sinir sistemidir. Bunların yaşadığı olumsuzluklar sinir sistemi hastalıklarının oluşmasına neden olur. Vücuttaki diğer hücreler hasar gördüklerinde genellikle kendilerini yenileyebilir. Ancak sinir sistemi hücreleri hasar görürse kendilerini yenileyemez. Oldukça hassas bir yapıda olan nöronlar yani sinir hücreleri olumsuzluklardan kolay etkilenebilirler. Sinir sistemi hastalıkları bazen doğuştan etkili olabileceği gibi, bazen de travmadan, iltihaplanma, zehirlenme gibi etkenlerden kaynaklanabilir.

Sinir sistemi hastalıkları belirtileri nelerdir?

Sinir sistemi hastalıklarının sonucunda ortaya çıkan belirtilerin hepsine sendrom denir. Bu psikosomatik ve somatik rahatsızlık belirtilerinin arasındaki ilişki gözlemlenerek, sonuçta fiziksel ve psikolojik hastalıkların sebebi tespit edilir. Hastalardaki psikolojik etkenlerle vücutta fizyolojik belirtilerin olmasına neden olabilir ya da zaten olan fizyolojik hastalıkların etkilenmesine neden olabilir. Fizyolojik etkenlerde hastalarda psikolojik hali etkileyebilir. Bu hastalıklar ile akıl, beden ve maneviyat arasında adeta üçlü bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle hastalıkların sinir ilaçlarıyla tedavi edilmesinde bunların göz önüne alınması gerekir. Hastalıkların pek çoğunda nevraljik belirtiler söz konusu olmadığı halde, hastalığın sinir sistemiyle lakası bulunmaktadır. Uygulanan tedavide vücuttaki sinir sistemi de güçlendirilmelidir. Bu sayede beden bir bütün halinde sağlıklı hale getirilebilir.

Sinir sistemi hastalıklarının belirtileri hastalığın etkenine, kişinin yapısına, psikolojik savunma sistemine bağlı olarak farklı şekillerde, şiddette ortaya çıkabilir. Genel olarak ele alındığında, psikotik ve nörotik olarak meydana gelirler. Nevroza benzer iç çatışmaların bilinç dışı olarak dışa vurumuyla ruhsal sorunlar oluşursa, hastalarda anksiyete, asabiyet, fobi, aşırı duyarlılık, çarpıntı gibi belirtiler oluşur. Hastalar kendilerini izole ederek, diğer kişilerden uzaklaşır. Bazı kişilerde öz denetimini kaybedecek seviyeye gelebilir. Hastalarda birbirinden farklı ruh hali geçişleri olduğundan, duygular denetlenemez hale gelebilir. Bu hastaların huysuz biri olarak algılanmasına yol açar.

Sinir sistemi hastalıklarının belirtilerinde uyuşma, karıncalanma, bayılma, bellek kayı gibi histerik olanlarda olabilir. Bazen depresyon etkisi de ortaya çıkabilir. Psikotik özellikteki belirtilerde ise, sanrılar, düşüncelerde bozulma, hezeyan, konuşma bozuklukları, gerçeklik duygusunun kaybedilmesi gibi belirtiler yaşanabilir. Bunlar akıl hastalığı etkileri değildir.

Sinir sistemi hastalıkları akut şekilde ortaya çıkmış olsa da, bundan önce bazı belirtiler verirler. Bundan sonra hastanın psikolojik tedavisi sırasında, durumu geriye doğru sorgulandığı zaman hastalığın sebepleri ve daha önce dikkate alınmayan belirtiler tespit edilebilir. Bu hastalıklara tanı koymak kolaydır. Ancak bazı durumlarda teşhiste zorlanma olabilir.

Sinir sistemi hastalıkların bazıları şunlardır;

Felç: Hareket sinirinde zedelenme ya da kopma halinde, bu organlardaki kaslara uyarı ulaştırılamaz. Kaslarda organı çalıştıramaz.

Akıl hastalığı: Bu temel düşüncelerde, davranışlarda, insan tabiatına uymayan davranışlara, davranış bozukluklarına sahip kişilerde ortaya çıkar.

Menejit: Beyinle omuriliği örten zardaki iltihaplanmayla oluşan bir hastalıktır.

Kuduz: Bu rahatsızlık virüslerin etkisiyle ortaya çıkar.

Sara: Rahatsızlık beyin hücrelerinde ani bilinç kaybının oluşmasıyla yaşanır.

Parkinson: Bu sinir sistemi hastalığında mesajların sinapslardan atlamasına yardımcı olan kimyasal ileticilerin görev yapmadığı görülür. Bu vücutta bölgesel olarak titremelere, sarsılmalara neden olur.

MS Multipl Skleroz: Bazı sinirlerde miyelin kılıfın parçalanması sonucunda oluşan bir sinir sistemi hastalığıdır. Konuşma, görme, sakarlık, titreme gibi etkiler ortaya çıkar.

Son Güncelleme : 29.11.2018 01:51:21
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar
  • Uzm. Uğur - 29.11.2018 01:51:21
Sinir Sistemi Hastalıkları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sinir Sistemi Hastalıkları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

41 Yorum Yapılmış "Sinir Sistemi Hastalıkları"
Sinir sistemleri ziyaret size yakın ve buna neddn olan insanları. Hayatınızdan çıkartın .özelikle. Erkekler .boşanın .herşey yoluna girerek sinir sistemleri izin bozulmasında ki en .büyük etken size .en yakın olan insandır sınırlı bir yapıya sahip olduğunuzu bildiği .halde üstünüze gelen tek insan. Karinizdir
Yiğit Ali . 19.05.2018
CEVAP YAZ
benim parmaklarımda hiç durmayan uyuşma var ilaç neourontin kullanıyorum hiç bir faydası yok avuç içinde uyuşma var kuş parmağımı kapatamıyorum çok ağrı var ne yapabilirim.
Gülseren Çelik . 31.01.2018
CEVAP YAZ
Ms hastaligina bi ilac bi tedavi yok mu
Vjm . 15.01.2018
CEVAP YAZ
SİZ BUNU DİREKT SLAYT HALİNE GETİRİNDE DİREKT KOPYALA YAPİŞTİR YAPİP TUBA HOCAYA VEREM BENDE NAS OLUR
Fatih Tübek . 02.01.2018
CEVAP YAZ
Tedavisi her hastanede yok benim de sinirsel bi kas erimesi hastalığım var gitmediğim hastane kalmadı
Burakarslan75 . 06.12.2017
CEVAP YAZ
His kaybı sinir hastalığımıdır değilse nedir
Sultan Bilgin . 16.11.2017
CEVAP YAZ
Tedavisi nerede lan bide herşey olan siteymis
Yağız . 30.10.2017
CEVAP YAZ
I love this site so much
Katarina . 29.10.2017
CEVAP YAZ
Aşırı sinirli ve huysuz bir çocuk beyin ve sinir cerrahisine götürülür mü?
Ayşegül . 23.10.2017
CEVAP YAZ
başlığı: sinir sistemi hastalıkların bazıları şunlardır; orada 3. hastalıkta yazım yanlışı varmı ? o hastalığın adı menenjit değilmi
... . 21.10.2017
CEVAP YAZ
odevime cok yardimci oldu bide kisa kisa bu siteyi yapana cok teskurler
Sevim . 20.10.2017
CEVAP YAZ
Çok thank you very much
İsmini Vermek İstemeyen Yorumcu . 18.10.2017
CEVAP YAZ
Teşekkürler...
Kumru Sema . 18.10.2017
CEVAP YAZ
Ödevimde çok işime yaradı vede kısa sürdü bu kaynağı hazırlayanlara tşk
Tatlış . 18.10.2017
CEVAP YAZ
Çok yardımcı oldunuz teşekkürler&128516;
Yağmur Nur . 18.10.2017
CEVAP YAZ
Çok yardımcı oldunuz tişkurler
Ödevci Kiz . 17.10.2017
CEVAP YAZ
Ödevim vardı çok yardımcı oldu teşekkürler.
Ahmet . 15.10.2017
CEVAP YAZ
Tedavileri yok
Hgg . 13.10.2017
CEVAP YAZ
teşekkürler çok işime yaradı uzun da değil yaniiii süper bir site❤❤❤
İsimsiz . 11.10.2017
CEVAP YAZ
Ödevimde başarılı oldum
Osman . 11.10.2017
CEVAP YAZ
Çok güzel bir site
Sanane . 01.10.2017
CEVAP YAZ
Ödevimi yapabildiği ama genede daha açıkalmalı olabilirdi emeği geçenlere Teşekkürler ve herkeze başarılar dilerim
Roda . 01.10.2017
CEVAP YAZ
Bir arkadasim in sinir sisteminde hasar olurmus iki yasinda ve o kisisuan belinde bi cihazla geziyor ben hastaligin tam olarak ne oldugunu bilmiyorum acaba bu hastaligin ismini ve tedavisini nerde nasil yaptircamizi soyleyecek kimse varmi
Tayfun . 20.07.2017
CEVAP YAZ
Anatomi dersine göre biraz özet geçilmiş ancak gayet güzel ve açık anlatım var :)
Darkingpower . 18.04.2017
CEVAP YAZ
Ödevler için güzel oldu ama daha detaylı olmasını beklerdim yinede teşekkürler emek verenlere diğer öğrenci arkadaşlara başarılar dilerim
Merve . 21.03.2017
CEVAP YAZ
bu hastalıgı ben de yaşadım bu hastalıgı yaşıyanlar anlar ne kadar acı verici olduğunu yaşıyanlar arasın bende varım yaşıyanlara allah şifa versin amin
Öykü . 29.01.2017
CEVAP YAZ
bu hastalıgı ben de yaşadım bu hastalıgı yaşıyanlar anlar ne kadar acı verici olduğunu yaşıyanlar arasın bende varım yaşıyanlara allah şifa versin amin
Hayat . 29.01.2017
CEVAP YAZ
ufak bişeye kızıyorum aksızlık misal televizonda bir filim seyretirken ufak birşeye emen kızıp bagırıyorum
Efrahim . 23.01.2017
CEVAP YAZ
merhaba renkli kartona bunu yazıcam proje inallah hoca beğenir
Yusuf Karadaş . 03.11.2016
CEVAP YAZ
gerçekten çok teşekkür ederim çok işime yaradı... :)
İremnur . 03.11.2016
CEVAP YAZ
yardim etti ama 1 hastalık daha olsaydı daha iyi olurdu
Damla . 28.10.2016
CEVAP YAZ
saol hoca çok sinirli yapamasaydım dayağı yediydim
Yunus . 27.10.2016
CEVAP YAZ
beyendim ama kısaydı teşekkürler yinede sag olun
Ela . 26.10.2016
CEVAP YAZ
Ödevi yapmamaya bana çok yardımcı oldu teşekkürler
Miray . 24.10.2016
CEVAP YAZ
yardımcı olduğun için teşekkür ederiz.
Elif . 23.10.2016
CEVAP YAZ
sunumum için yaptığım araştırmaya yardımcı oldunuz
Nazar . 19.10.2016
CEVAP YAZ
Saolun ödevime yardımcı oldunuz :):):;);):D:D:D
Türk Adam . 19.10.2016
CEVAP YAZ
teşekkürler ,ödevimde yardımcı oldunuz :D :D :D
Zehre Küçük . 18.10.2016
CEVAP YAZ
sinir sistemi diye diye bir şey yok canım mesela 7-b sınıfında 1 kız var adı esra soyadı iskifoğlu o da diyo ki sinirim var ama siniri falan yok yalan söylüyo bide neymiş Mustafa ceceli nin hayranıymış hee bu arada bu Esra iskifoğlu reyhanlı imam hatip orta okuluna gidiyor
Cemile Nur Çam . 16.10.2016
CEVAP YAZ
valla çokiyi oldu diyemem ama öok kötü de oldu diyemem çünkü daha yapmadım
Resul . 10.10.2016
CEVAP YAZ
Bu nedir hiç açıklayıcı değil. Lütfen daha ayrıntılı yapın.
Elif . 24.09.2016
CEVAP YAZ
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler
Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü sürece sağlıklı bir yaşam sürmenin mümkün olabilir. Beyin bir kas gibi çalışmaktadır. Yani beyin ne kadar çalıştırılırsa, o derece güçlenir. Bu nedenle zihnin çalıştırılması v...
Sempatik Sinir Sistemi
Sempatik Sinir Sistemi
Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölümüdür. Sinir sisteminin parçası olan omurilikten çıkan sinirlerin bir bölümü sempatik sisteme aittir. Bu sinirler vücudu kargaşalara hazırlayan organları uyarmaktadır. Bun...
Sinir Sistemi Nedir
Sinir Sistemi Nedir
Sinir sistemi nedir, sinir sistemi canlıların içsel ve dışsal çevreyi algılamasına, bilgi elde etmesine, bu bilgileri işlemesine yardımcı olan, vücuttaki hücre ağı sayesinde sinyalleri her yere ileten, kasların aktivitesini düzenleyen sistemdir. İnsa...
Parasempatik Sinir Sistemi
Parasempatik Sinir Sistemi
Parasempatik sinir sistemi, sistemin pregangliyonik hücreleri beyin sapıyla omuriliğin sakral bölgesinde yer alır. Sisteme ait olan aksonların bir kısmı miyelinli, bir kısmı ise değildir. Pregangliyonik liflerde sempatik sinir sisteminin liflerinden ...
Merkezi Sinir Sistemi
Merkezi Sinir Sistemi
Merkezi sinir sistemi, insanlardaki ne karmaşık biyolojik sistemdir. Sistemde milyonlarca sinir hücresi, aralarında çok sayıda bağlantıyla, yardımcı hücreler denilen glia hücreleri ana yapıyı oluşturur. Bu karmaşık yapı canlılık olayları ile davranış...
Periferik Sinir Sistemi
Periferik Sinir Sistemi
Periferik sinir sistemi, vücudumuzda merkezi sinir sistemini iç organlara, kaslara ve cilde bağlayan sinirleri içerir. Bu sistemin görevi elektrik uyarıları aracılığıyla, vücutta bilgi taşımaktır. Sinir hücrelerinin yani nöronların her biri gövdeyle ...
Çevresel Sinir Sistemi Nedir
Çevresel Sinir Sistemi Nedir
Çevresel sinir sistemi nedir, vücutta beyin ve omuriliği diğer organlara bağlayan sinirlerin oluşturduğu sistemdir. Beyin ve omurilik dışındaki sinirler ve gangliyon çevresel sinir sistemini meydana getirir. Sinirlerin 12 çifti beyinden çıkarken, 31 ...
Somatik Sinir Sistemi
Somatik Sinir Sistemi
Somatik sinir sistemi, otonom sinir sistemine bağlı sinirsel bir sistemdir. Vücutta istemli faaliyetlerin yürütülmesini sağlar. Somatik sistem motor ve duyu sinir hücreleriyle donatılmıştır. Sinir hücrelerinin gövdeleri merkezi sinir sisteminde yer a...
Santral Sinir Sistemi
Santral Sinir Sistemi
Santral sinir sistemi, diğer adıyla merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten, ayrıca bunlarla bağlantılı olan sinirlerden meydana gelmiştir. Çevresel sinir sisteminden duyusal impulsları alır, buna yanıtı kontrol eder. Santral sistem vücuttaki kont...
Sinir Sistemi İlaçları
Sinir Sistemi İlaçları
Sinir sistemi ilaçları, sinir ilaçları daha önce kişiyi uyutan, bağımlılık yaratan ilaçlar olarak algılanmaktaydı. Ancak günümüzde kullanılan sinir sistemi ilaçları insan psikolojisini değiştiren, beyne uyarı göndererek ruhsal sorunları çözen türdend...
Sinir Sistemi Organları
Sinir Sistemi Organları
Sinir sistemi organları, sindirim sistemi vücuttaki organların etkili bir şekilde çalışmasını, elektriksel yöntemlerle düzenleyen yapılardan oluşmaktadır. Sinir lifleri aracılığıyla vücuttaki tüm olayları denetler, aynı zamanda düzenler. İnsan vücudu...
Kas Ve Sinir Sistemi Hastalıkları
Kas Ve Sinir Sistemi Hastalıkları
Kas ve sinir sistemi hastalıkları, toplumda yaygın olarak etkili olan rahatsızlıklardır. Sinir sistemi içsel ve dışsal çevrenin algılanmasında etkilidir. Bilgiyi sağlayan, işleyen ve vücuttaki hücre ağları sayesinde bunları farklı alanlara ileten, or...

 

Sinir Sistemi Hastalıkları
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler
Sempatik Sinir Sistemi
Sinir Sistemi Nedir
Parasempatik Sinir Sistemi
Merkezi Sinir Sistemi
Periferik Sinir Sistemi
Çevresel Sinir Sistemi Nedir
Somatik Sinir Sistemi
Santral Sinir Sistemi
Sinir Sistemi İlaçları
Sinir Sistemi Organları
Kas Ve Sinir Sistemi Hastalıkları
Sempatik Sinir Sistemi Bozukluğu
Merkezi Sinir Sistemi Organları
Sinir Sistemi
Sinir Sistemi Anatomisi
Otonom Sinir Sistemi İlaçları
Beyin Ve Sinir Sistemi
Otonom Sinir Sistemi
Sinir Sistemi Bozuklukları
Çevresel Sinir Sistemi
Sinir Sistemi Fizyolojisi
İnsanda Sinir Sistemi
Sinir Sistemi Beyin
Popüler İçerik
Sempatik Sinir Sistemi Bozukluğu
Sempatik Sinir Sistemi Bozukluğu
Sempatik sinir sistemi bozukluğu, sempatik sinir sistemi parasempatik sistemle birlikte otonom sinir sisteminin bir parçasıdır. Bu sistemin çalışma dü...
Merkezi Sinir Sistemi Organları
Merkezi Sinir Sistemi Organları
Merkezi sinir sistemi organları, merkezi sinir sistemi kafatasında ve omurgada yer alan beyin ve omurilikten meydana gelmiştir. Bütün beyinle omurilik...
Sinir Sistemi
Sinir Sistemi
Sinir sistemi, canlı vücudunda içsel ve dışsal olayları algılamaya neden olan, bilgileri elde eden, bu bilgileri işleyen, bedende bulunan hücre ağı sa...
Sinir Sistemi Anatomisi
Sinir Sistemi Anatomisi
Sinir sistemi anatomisi, sinir sistemi merkezi ve çevresel yani periferik olarak iki bölüm halindedir. Merkezi sinir sistemi beyin ile medulla spinali...
Otonom Sinir Sistemi İlaçları
Otonom Sinir Sistemi İlaçları
Otonom sinir sistemi ilaçları, otonom sinir sistemi vücutta istek dışında çalışan organ ve dokuların fonksiyonlarını düzenlemektedir. Sistemin santral...
Beyin Ve Sinir Sistemi
Beyin Ve Sinir Sistemi
Beyin ve sinir sistemi, beyin sinir sisteminin en önemli organıdır. Sinir sisteminin işlevlerini yerine getirmesi tamamen beynin üzerine düşen görevle...
Otonom Sinir Sistemi
Otonom Sinir Sistemi
Otonom sinir sistemi, aynı zamanda istemsiz, vegetatif ve visseral sinir sistemi olarak ta tanımlanır. Fizyolojik bakımdan otonom sinir sistemi dual i...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Sinir Sistemi Hastalıkları
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler
Sempatik Sinir Sistemi
Sinir Sistemi Nedir
Parasempatik Sinir Sistemi
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2021